A Tate Britain múzeumot Henry Tate – a híres gyűjtő és cukor-mágnás – alapította 1897-ben, amikor megvásárolta a Millbank-i épületet, mely korábban börtönként funkcionált. Henry Tate – kezdetben saját gyűjteményére alapozva – a brit művészet nemzeti galériáját kívánta létre hozni.
A múzeumot szinte azonnal Tate Gallery-ként emlegették, bár hivatalosan csak 1932-től viseli ezt a nevet. A gyűjtemény rövidesen nemzetközi műalkotásokat is befogadott, és hamar kinőtte az eredeti épületet, annak ellenére, hogy a környék más épületeit (pl. egy használaton kívüli katonai kórház épületeit) is elfoglalta. A megoldást a Tate hálózat létrehozása jelentette: 1988-ban a Tate Liverpool, 1993-ban a Tate St Ives, majd 2000-ben a Tate Modern jött létre. Az így bekövetkező „profiltisztítás” eredményeképpen kapta ez a páratlan gyűjtemény a mai nevét, és mivel már csak a brit művészetet mutatja be 1500-tól napjainkig, megvalósította alapítója eredeti álmát, a brit nemzeti galériát.
A gyűjtemény évenként megújuló, állandó kiállítása kronologikus elrendezésben mutatja be a brit művészetet a Tudor-kortól napjainkig, míg időszaki kiállításaival egy-egy időszak, művész vagy téma mélyebb megismerését teszi lehetővé. A teljes Tate-gyűjtemény elérhető online is.
Láthatod itt az angol festészet atyjának is nevezett William Hogarth munkáit, a XVIII. század nagy portréfestőinek Gainsboroughnak és Reynoldsnak, valamint az állatokat festő George Stubbsnak a műveit. A múzeum különleges figyelmet szentel a romantikus korszak három kiemelkedő egyénisége, Blake, Constable és Turnerművészetének. Az egyedülálló Turner-gyűjtemény – melyet a Clore Gallerynek nevezett részben láthatsz – mintegy 300 festményből és sok ezer akvarellből áll. A XIX. századot aPreraffaelita Testvériség (Pre-Raphaelite Brotherhood) művészei képviselik, akik példaképe a Raffaello előtti olasz festészet, a természethűség volt. A XX. század művészei közül Stanley Spencer, Henry Moore, Barbara Hepworth, Francis Bacon és a Fiatal Brit Művészek (Young British Artists - YBAs) munkáit láthatod. A kortárs művészet a „Művészet Most” program keretében, illetve az évenkénti Turner-díj kiállításon ismerhető meg.
|